Łódzki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki

PZLA MISTRZOSTWA POLSKI W BIEGACH GÓRSKICH U16/U18/U20 14.04.2024 BIELSKO-BIAŁA

16/04/2024

W zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w Bielsko-Białej w kategorii U-18 rawianka Antonina Górska (reprezentująca klub LUKS Boguszyce) zdobyła złoty medal i tym sa­mym została Mistrzynią Polski. Jest to kolejny, po zdobyciu brązowego medalu w Halowych Mistrzostwach Polski w kategorii U-18, sukces za­wodniczki w tym roku.

Tym razem Tosia rywalizowała na bardzo trudnej trasie wokół Koziej Góry – szczyt na terenie Bielska-Białej (683 m n.p.m.). Trasa biegu liczyła 7.250 metrów (przewyższenie +425, -425). Organizatorzy zawodów postarali się o to, by trasa była ciekawa, ale i jednocześnie bardzo trudna. Do tego również pogoda nie rozpieszczała startujące zawodniczki, było bowiem bardzo ciepło i duszno. Tuż po starcie dzie­wczęta musiały pokonać ostry 600 metrowy podbieg, a im dalej tym było trudniej. Losy medali rozstrzygnęły się w połowie dystansu, gdzie za­wodniczki musiały pokonać bardzo strome, długie podbiegi i zbiegi, w niektórych momentach nachylenia stoku wynosiły około 40 procent, a do mety prowadził długi około 1.800 metrowy stromy zbieg.

Jak bardzo selektywna była trasa świadczy to, że część zawod­niczek nie ukończyło biegu, w tym między innymi złota medalistka Mistrzostw Polski w biegu na 1500 metrów przez przeszkody. Tosia od początku biegu realizowała założony plan taktyczny. Biegła własnym spokojnym tempem, trzymając się czołówki. Na przedostatnim podbiegu zaatakowała i oderwała się od reszty stawki. Za plecami naszej zawod­niczki utrzymała się tylko jedna konkurentka, która jednak do samego końca biegu nie była w stanie doścignąć Tosi i przybiegła za nią ze stratą 4 sekund.

O tym, w jakiej wspaniałej formie jest Tosia świadczy to, iż po­szczególne kategorie wiekowe startowały co 5 minut, a mimo to nasza zawodniczka na trasie nie tylko wyprzedziła wszystkie konkurentki z ka­tegorii U-18 ale i prawie wszystkie konkurentki z kategorii U-20, które wystartowały przed nią (lepsza była tylko zwyciężczyni biegu).

Na koniec warto podkreślić, iż niedzielne Mistrzostwa Polski były jednocześnie eliminacją do Pucharu Świata w Biegach Górski kategorii U-18, który zostanie rozegrany 22 czerwca 2024 roku w hiszpańskiej miejscowości Aquilara de Campoo (prowincja Palencia – region Kastylia i Leon).

Mamy nadzieję, że Tosia wraz ze swoimi koleżankami z reprezen­tacji godnie będą reprezentować nasz kraj, a może postarają się o jakąś niespodziankę. Kto wie, marzenia się spełniają. Trzymajmy więc kciuki.